• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

Kötü olmayın: Google özel bir Yapay Zeka etik paneli yaratıyor

admin    0

  • avatar

  admin  06-04-2019, 15:52

  Kredi:
  #1
  Google, Yapay Zeka teknolojisinin neden olduğu toplumsal felaketleri, özel bir etik paneli oluşturulması ile önlemeyi hedeflemektedir.
  Panel, İleri Teknoloji Dış Danışma Konseyi (ATEAC) olarak adlandırılıyor ve dünyanın dört bir yanından bir dizi akademisyen ve uzmana sahip.

  Panelde şu anda sekiz kişi var, bazıları Hong Kong ve Güney Afrika'dan. Listede ABD eski devlet sekreter yardımcısı William Joseph Burns ve Bath Üniversitesi doçenti Joanna Bryson yer alıyor.

  Bryson, robotlara insan gibi davranmalarına karşı tartıştığı 'Robots Be Slave' adlı yüksek profilli bir tez yayınladı .

  “Onları insancıllaştırmak” diye yazdı, “Biz sadece gerçek insanları insanlıktan arındırmakla kalmıyoruz, aynı zamanda kaynakların ve sorumluluğun tahsisinde yoksul insan karar vermelerini teşvik ediyoruz” dedi.


  ATEAC'ın çeşitliliği, çeşitli geçmişlerin adil bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için güçlü bir noktadır.Yapay Zeka'nın yüz tanıma gibi feci bir toplumsal etkiye sahip olabileceği alanlara odaklanacaktır.

  Daha dün, Yapay Zeka Haber kaplı BT liderlerinin yüzde 94'ü yapay zeka etik gelişimi üzerinde büyük bir sanayi odağı istiyorum keşfedildiği bir rapor.


  Google, insanları Yapay Zeka gelişmelerinin zararlı olmayacağına ikna etmek için mücadele etti. Hatta kendi çalışanlarından bazıları, dronlara Yapay Zeka teknolojisi sağlamak için Pentagon'la yapılan rezil Proje Maven sözleşmesi için istifa etti.


  Google’dan yapılan duyuruda, şirketin kendi Yapay Zeka gelişmelerinin etik olmasını sağlamaya çalıştığı öne sürülüyor. Herkesi ikna etmeyecek olmasına rağmen, bu hoş bir adım.
  ATEAC ilk toplantısı Nisan ayında yapılacak ve 2019 boyunca üç tane daha olacak. Tüm Yapay Zeka geliştirme endüstrisinin ahlakını geliştirmek amacıyla her birini takip eden bir özet yayınlanacak.
  Gelecek Yapay Zeka İle Gelecek
  Beğeni

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Foruma Git: