Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yapay Zeka ve Kaynaklar
Türkiyede yeni yeni yapay zeka alt alanlari olan makina ögrenmesi ve derin öğrenme çalişmalari başladi.Yazili kaynaklar yeni yeni oluyor. Sizce nasil projeler veya çalişmalar veya eğitim setleri yapilmali?
Alıntı
Bu konu birazda makine öğrenmesini nerede kullanacağımızla alakalı,
mesela herhangi bir okulda dil sınıfına öğrenci seçimi için öğrencilerin isim soyisimleri hariç ebeveyn bilgileri okula olan uzaklıkları kardeş sayı hangi dersten başarılı oldukları gibi veriler daha ön plana çıkmakta.....
Ya da ekonomide kullanılacaksa ekonomik veriler ön plana çıkmakta,
yani bu örnekler çoğaltılabilinir...
aslında artık hiçbir bilgiyi kaybedecek lüksümüz olmamalı bunuda ilgili kurumların kendi datalarını oluşturmasıyla olabilir. herhangi bir şirket kendi datasını herhangi bir kamu kurumu ise kendi datasını oluşturmak zorunda. Günümüzde bilgi artık 19.YY ın petrolü gibi kimin elinde bilgi varsa o artık gelecekte daha söz sahibi.
Burada da big data ortaya çıkmakta, bilgiyı yığın olarak değilde sistemli bir şekilde geleceğe daha iyi hazırlamak.

Türkçe kaynak gerçekten çok kısıtlı
Kendi makine öğrenimimizi yaptığımızda dahi kullandığımız yabancı datalar oluyor.

Kadir bey;
İşe, kendi gözlemime göre bilginin arşivlenmesinin anlatılması
dataların kategorik olarak yada bilgisayar diline çevrilmiş olarak nasıl düzenleme yapacağımızla başlamak daha mantıklı geliyor.
yani elimizde sadece data iş görmüyor nasıl işleyeceğimizi bilmediğimizde.
Türkçe olarak dataların düzenlenmesi ve nasıl arşivlenmesiyle başlanabilinir.
sonrasında ise bağımlı ve bağımsız değişkenlerin anlatılması
problemin anlaşılması
en uygun probleme en uygun makine öğrenmesi modellerinin anlatılması olabilir...
Bul
Alıntı
Mahmut hocamız doğru analizler yapmış. Benim fikrim ise öncelik eğitimler kurumlara göre olmalı her kurum kendi verisini nasıl saklayacağının eğitimleri olmalı daha sonra bireysel eğitimlere geçilmeli. Kurum eğitimleri hazırlanmalı herhangi bir bilgisayar öğrencisi yada mühendislik öğrencisi yada yapay zeka ile ilgilenenler modelleme eğitimini bir şekilde kendilerine ediniyorlar burada sıkıntı veri yoksunluğu. Kadir hocamız güzel bir konuya değinmiş umarım eğitim setleri kurumlar ve kişiler olarak ayrılır yani kurumlar veri üretecek yapay zekaya gönül verenler ise bu bilgiyi işleyip o kuruma daha faydalı olacak.
I Love Deep Learning Cool
Bul
Alıntı
Mahmut hocam ilk olarak yorumunuz için teşekkürler. Bence ilk olarak bu alandaki mühendislerin yetişmesi için gerekli bilgilere erişmek önemli. Şimdi veri ile ilk işimiz veri ön işleme olacaktir. Bunu yapacak mühendislerin eğitilmesi lazim. Bunlar için piyasada ne kadar veri ön işleme konusu anlatiliyor? Bu alana hakkina uğraşan emek veren insanlar ne tarz yazilar yazmasi hakkinda sordum aslinda. Şuan bizim probemimiz, bu alanda yetişmek isteyen mühendislerin ihtiyacini karşilamak, bu sitenin en büyük amaçlarindan biri de budur.

Sadace bu site olmasin, bizler başka sitelerde yapalim, blog yazilari yazalim, yarişmalar düzenleyelim, insanlara anlatalim... bu alandaki insanlarin yetişmesi için çalişalim. Bizler yazi yazarken, klasik kitaplarda yazilanlar gibi bir eğitim mi , projelerle anlatilan bir eğitim mi? Nasil bir eğitim olmali? Şuan klasik eğitimler bile çok az. Aslinda sormak istediğim, sizler nasil şeyler bekliyorsunuz.

Sizler isteyin, biz yapalim

Murat hocam, kurumsal eğitimler ücretli eğitimlerdir. Asil odaklanmamiz ve destek vermemiz gereken ise bireylerdir. İnsanlara faydali içerikler platformlar hazirlayip size sunup karşilil beklemeyen insanlari desteklememiz lazim. Kurumsal eğitimler başladi aslinda, fakat bana para tuzağindan başka bir şey gelmiyor...
Alıntı
Veri mühendisliği bölümleri açılmalı,
Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Hakkımızda
    Yapay Zeka Forum , Yapay Zekayı Türkiye'ye tanıtmak ve bu alanda Türkçe kaynak sıkıntısını gidermek ve aynı zamanda Yapay Zekaya ilgi duyan tüm kişileri bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur.

Yapay Zeka Forum

yapay zeka

,

yapay sinir ağı

,

yapay sinir ağları

,

derin öğrenme

,

makine öğrenmesi