• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

Microsoft ve MIT, sürücü olmayan arabanın 'kör noktalarını' düzeltmek için AI gelişti

admin    0

  • avatar

  admin  24-03-2019, 21:43

  Kredi:
  #1
  Microsoft ve MIT, sanal 'kör noktaları' denilen ve sürücülerin araçlarını hata yapmalarına yol açan bir proje üzerinde ortaklık kurdu.
  Yollar, özellikle insan sürücülerle paylaşıldığı zaman tahmin edilemez yerlerdir. Mümkün olan her durum için kendinden sürüş bir araba eğitimi anıtsal bir iştir.

  [Resim: microsoft-mit-ai-driverless-cars-self-dr...1200&ssl=1]
  Microsoft ve MIT tarafından geliştirilen AI, belirli bir senaryoda insanlar tarafından gerçekleştirilen eylemi, sürücüsüz otomobilin kendi AI'sının ne yapacağıyla karşılaştırıyor. İnsan kararının daha optimal olduğu yerlerde, gelecekteki benzer durumlar için aracın davranışı güncellenir.
  Raporun yazarı Ramya Ramakrishnan şöyle diyor:

  Alıntı: “Model, özerk sistemlerin bilmediklerini daha iyi bilmesine yardımcı oluyor.
  Çoğu zaman, bu sistemler devreye alındığında, eğitilmiş simülasyonları gerçek dünyadaki ayarlarla uyuşmuyor [ve], kaza yapmak gibi hatalar yapabilirler. 
  Buradaki fikir, simülasyonla gerçek dünya arasındaki boşluğu güvenli bir şekilde köprülemek için insanları kullanmaktır, bu yüzden bu hataları azaltabiliriz. ”
  Örneğin, bir acil durum aracı yaklaşıyorsa, bir insan sürücüsü , güvenliyse geçmelerine izin vermelerini bilmelidir. Bu durumlar çevreye bağlı olarak karmaşıklaşabilir.

  Köy yolunda, aracın geçmesine izin vermek, çimlerin üzerinde kenar yapmak anlamına gelebilir. Sizin veya acil servislerin istediğiniz son şey, sürücüsüz bir otomobilin yapmasını istediğiniz tüm ülke yollarını aynı şekilde ele almak ve bir uçurumun kenarından sapmak.
  İnsanlar ya gerçek dünyada doğru yaklaşımı “gösterebilir” ya da direksiyon başında oturarak ve aracın hareketleri yanlışsa üstlenerek “doğru” olabilir. Eylemlerin kabul edilebilir veya kabul edilemez sayılıp sayılmadığına dair etiketlerle birlikte bir durum listesi derlenir.
  Araştırmacılar, sürücüsüz bir otomobil AI elde ettiler, sonuç o ana kadar bile olsa, eylemlerini yüzde 100 güvenli olarak görmüyorlar. Dawid-Skene makine öğrenme algoritmasını kullanan AI, kalıpları tespit etmek ve bir şeyin gerçekten güvenli olup olmadığını veya hala hata olasılığını bırakıp bırakmadığını belirlemek için olasılık hesaplamaları kullanır.

  Teknolojinin yayılmaya hazır olduğu bir noktaya henüz ulaşmadık. Şimdiye kadar, bilim adamları sadece video oyunlarıyla test ettiler. Ancak, sürücüsüz otomobil AI'lerinin bir gün tüm durumlara güvenle yanıt verebilmeli.
  Gelecek Yapay Zeka İle Gelecek
  Beğeni

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Foruma Git: