• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

Kendini iyileştirme yeteneklerine sahip suya dayanıklı elektronik cilt yaratıldı

admin    0

  • avatar

  admin  24-03-2019, 21:52

  Kredi:
  #1
  Deri benzeri materyal iletkendir, şeffaftır ve havada veya suya batırıldığında kendini onarabilir  Tarih:
  18 Mart 2019
  Kaynak:
  Singapur Ulusal Üniversitesi
  Özet:
  Denizanasından ilham alan araştırmacılar, şeffaf, gerilebilir, dokunmaya duyarlı ve hem ıslak hem de kuru koşullarda kendisini onarabilen elektronik bir cilt yarattılar. Yeni malzemede, suya dayanıklı dokunmatik ekranlardan biyolojik dokuları taklit etmeyi amaçlayan yumuşak robotlara kadar geniş bir kullanım alanı var.


  Asst Prof Tee (arka sıra, sağ) ve ekibi hem ıslak hem de kuru koşullarda kendisini onarabilen şeffaf bir elektronik cilt yarattı.
  [i]Kredi: Singapur Ulusal Üniversitesi'nin izniyle[/i]
  [Resim: 190318102400_1_540x360.jpg]


  Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) bilim adamlarından oluşan bir ekip, benzer işlevselliğe sahip elektronik bir cilt oluşturmak için denizanası gibi su altı omurgasızlarından ilham almıştır.

  Tıpkı denizanası gibi, elektronik cilt su ortamlarında şeffaf, gerilebilir, dokunmaya duyarlı ve kendini iyileştirir ve suya dayanıklı dokunmatik ekranlardan yumuşak yumuşak robotlara kadar her şeyde kullanılabilir.

  Yardımcı Doçent Benjamin Tee ve NUS Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden ekibi, malzemeyi Tsinghua Üniversitesi ve California Riverside Üniversitesi'nden işbirlikçileriyle birlikte geliştirdi.
  Sekiz araştırmacıdan oluşan ekip, materyali geliştirmek için sadece bir yıldan fazla bir zaman harcıyor ve bu icadı ilk olarak Nature Electronics dergisinde 15 Şubat 2019 tarihinde bildirildi.

  Çok çeşitli uygulamalar için şeffaf ve su geçirmez kendiliğinden iyileşen malzemeler

  Asst Prof Tee uzun yıllardır elektronik deriler üzerinde çalışmakta ve 2012 yılında kendi kendini iyileştiren ilk elektronik cilt sensörlerini geliştiren ekibin bir parçası olmuştur.
  Bu araştırma alanındaki tecrübesi, kendini iyileştiren elektronik derilerin henüz üstesinden gelemediği temel engelleri belirlemeye yöneltti. “Günümüzde kendi kendini iyileştiren materyallerin karşılaştığı zorluklardan biri şeffaf olmaları ve ıslandığında verimli çalışmamaları” dedi. “Bu dezavantajlar, onları genellikle yağışlı hava koşullarında kullanılması gereken dokunmatik ekranlar gibi elektronik uygulamalar için daha az kullanışlı hale getiriyor.”
  “Bu düşünceyi aklımızda kullanarak, deniz anası balıklarına bakmaya başladık - şeffaflar ve ıslak ortamı hissedebiliyorlar. Bu yüzden, suya dayanıklı doğasını taklit edebilecek yapay bir malzeme nasıl yapabiliriz diye merak ettik. denizanası ve ayrıca dokunmaya duyarlı olun. "
  Bu çabaları, flor bakımından zengin bir iyonik sıvı ile florokarbon bazlı bir polimerden oluşan bir jel oluşturarak başardılar. Birleştirildiğinde, polimer ağı iyonik sıvı ile etkileşime girerek kendi kendini iyileştirmesine izin veren yüksek oranda geri dönüşümlü iyon dipol etkileşimleri yoluyla etkileşime girer.
  Bu konfigürasyonun avantajlarını detaylandıran Asst Prof Tee, “Hidrojeller gibi çoğu iletken polimer jeli, suya batırıldığında veya zaman içinde havada kuruduğunda şişer. ve kuru ortamlar. Deniz suyunda ve hatta asitli veya alkali ortamlarda iyi çalışır. "

  Yeni nesil yumuşak robotlar

  Elektronik kaplama, yeni malzemenin elektronik devrelere basılmasıyla yaratılır. Yumuşak ve gerilebilir bir malzeme olarak, elektrik özellikleri dokunulduğunda, sıkıştırıldığında veya gerildiğinde değişmektedir. Asst Prof Tee, "Bu değişikliği ölçebilir ve çok sayıda farklı sensör uygulaması oluşturmak için okunabilir elektrik sinyallerine dönüştürebiliriz" dedi.

  Asst Prof Tee, "Materyalimizin 3 boyutlu basılabilirliği, robotik uygulamalarda kullanılabilecek tamamen şeffaf devre kartlarının yaratılması konusunda da potansiyel gösteriyor. Bu malzemenin, ortaya çıkan yumuşak robot türlerinde çeşitli uygulamalar geliştirmek için kullanılabileceğini umuyoruz" dedi. Ayrıca NUS 'Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve NUS'taki Küresel Sağlık Araştırma ve Teknolojisi Biyomedikal Enstitüsü'nden (BIGHEART).
  Yumuşak robotlar ve genel olarak yumuşak elektronikler biyolojik dokuları taklit ederek insan-makine etkileşimlerini mekanik olarak daha uyumlu hale getirmeyi amaçlar. Geleneksel yumuşak robot uygulamalarına ek olarak, bu yeni malzemenin su geçirmez teknolojisi, amfibi robotların ve suya dayanıklı elektroniklerin tasarımını mümkün kılmaktadır.

  Bu kendiliğinden iyileşen elektronik cildin bir başka avantajı, atıkları azaltma potansiyelidir. Prof Tee, “Her yıl dünya genelinde milyonlarca ton cep telefonu, tablet vb. Cep telefonundan milyonlarca ton elektronik atık üretiliyor.” dünyadaki elektronik atık miktarı. "

  Sonraki adımlar

  Prof. Tee ve ekibi, araştırmalarına devam edecek ve gelecekte bu malzemenin olanaklarını keşfetmeyi umuyor. “Şu anda, birçok yeni insan-makine iletişim arayüzünde kullanılabilecek yeni optoelektronik cihazlar yapmak için malzemenin kapsamlı özelliklerini kullanıyoruz” dedi.


  Öykü Kaynağı:
  [url=http://news.nus.edu.sg/research/transparent-self-healing-electronic-skin][/url]Singapur Ulusal Üniversitesi tarafından sağlanan malzemeler . Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.


  Dergi Referansı :
  1. Yue Cao, Yu Haziran Tan, Si Li, Wang Wei Lee, Hongchen Guo, Yongqing Cai, Chao Wang, Benjamin C.-K. Tee. Sucul ortamlar için kendi kendini iyileştiren elektronik kaplamalar . Doğa Elektroniği , 2019; 2 (2): 75 DOI: 10.1038 / s41928-019-0206-5

  Gelecek Yapay Zeka İle Gelecek
  Beğeni

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Foruma Git: