Yapay Zeka Forumu
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

Forum
Reklam Alanı

Bir robotun gözlerini görmek, derin motor bozukluğu olanlara yardımcı olur
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 175
Mesaj: 188
Cinsiyet: Bay
Kıdem: Apr 2018

Gürcistan Teknoloji Enstitüsü
Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanan bir arayüz sistemi, derin motor bozukluğu olan bireylerin kendilerini beslemek ve kaşıntı çizmek ve cilt losyonu uygulamak gibi rutin kişisel bakım işlerini yapmak için insansı bir robot kullanmasına yardımcı olabilir. Web tabanlı arayüz, kullanıcıların makine ile dünya ile etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmak için çevreye ilişkin bir 'robotun göz görünümünü' gösterir.


[Resim: 190315155451_1_540x360.jpg]


Yeteneklerini bir vekil olarak gösteren, derin motor eksikliği olan bir kişi tarafından uzaktan kontrol edilen bir PR2, Georgia Teknoloji Enstitüsü'ndeki bir araştırma laboratuvarında bir fincan alır.
[i]Kredi: Phillip Grice, Georgia Tech[/i]Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanan bir arayüz sistemi, derin motor bozukluğu olan bireylerin kendilerini beslemek ve kaşıntı çizmek ve cilt losyonu uygulamak gibi rutin kişisel bakım işlerini yapmak için insansı bir robot kullanmasına yardımcı olabilir. Web tabanlı arayüz, kullanıcıların makine ile dünya ile etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmak için çevreye ait bir "robotun bakışı" görüntüler.

PLOS ONE dergisinde 15 Mart'ta açıklanan sistem, karmaşık robot sistemleri işleten tecrübesi olmayan insanlar için sofistike robotların daha kullanışlı olmasına yardımcı olabilir. Çalışmaya katılanlar, kişisel bilgisayarlarını kontrol etmek için kullandıkları standart yardımcı bilgisayar erişim teknolojilerini (göz izleyicileri ve kafa izleyicileri gibi) kullanarak robot arabirimiyle etkileşime girdi.

Raporda, "robotik cismin vekillerinin" - insanlara benzer işleri yapabilen - kullanıcılar için yaşam kalitesini nasıl artırabileceğini gösteren iki çalışma yayınlandı. Çalışma daha hızlı ve daha yetenekli yardımcı robotlar geliştirmek için bir temel sağlayabilir.
Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden yeni bir doktora olan Phillip Grice, "Sonuçlarımız, derin motor eksikliği olan kişilerin robotik vücut vekillerini kullanarak yaşam kalitelerini artırabileceğini göstermektedir." Dedi. makalenin ilk yazarı olan mezun. “Birisinin uygun bir robot türü satın almasını, evinde olmasını ve bundan gerçek bir fayda sağlamasını mümkün kılmaya yönelik ilk adımı attık.”

Grice ve Georgia Tech ve Emory Üniversitesi’ndeki Wallace H. Coulter Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden Profesör Charlie Kemp, iki çalışma için Willow Garage tarafından üretilen bir PR2 mobil manipülatör kullandı. Tekerlekli robot, iki kol ve bir "kafa" ile 20 derecelik serbestliğe sahiptir ve su şişeleri, el bezleri, saç fırçaları ve hatta bir elektrikli tıraş makinesi gibi nesneleri manipüle etme kabiliyetine sahiptir.
Kemp, “Amacımız, kendi bedenlerini sınırlı kullanan insanlara robotik bedenlere erişmelerini sağlamak, böylece dünyayla yeni yollarla etkileşime girmelerini sağlamak” dedi.

İlk çalışmalarında Grice ve Kemp, PR2'yi internet üzerinden ağır motor bozukluğu olan 15 kişilik bir gruba sunmuştur. Katılımcılar, kişisel bakım görevini yerine getirmek üzere bir fare imlecini çalıştırmak için kendi yardımcı ekipmanlarını kullanarak robotu uzaktan kontrol etmeyi öğrendiler. Katılımcıların yüzde sekseni robotu bir su şişesi almak ve onu bir mankenin ağzına getirmek için manipüle etmeyi başardı.

Grice, "Yetenekli kişilerle karşılaştırıldığında, robotun yetenekleri sınırlı." Dedi. "Ancak katılımcılar etkili bir şekilde görevleri gerçekleştirebildiler ve nesneleri robot üzerinde yapabilecekleri ile kıyaslayarak nesneleri manipüle etme yeteneklerini ölçen bir klinik değerlendirmede gelişme gösterdiler."
İkinci çalışmada, araştırmacılar PR2 ve arayüz sistemini, Georgia Tech araştırmacılarının 2011'den beri yardımcı robotik sistemleri incelemelerine ve geliştirmelerine yardım eden Kaliforniyalı bir adam olan Henry Evans'a verdiler. Vücudunu çok sınırlı bir şekilde kontrol eden Evans, robotu test etti Yedi gün boyunca evinde ve sadece tamamlanmış görevleri değil, aynı zamanda yeni robot kullanımları da aynı anda her iki robot kolunun çalışmasını birleştiriyor - bir kumaşı bir el bezi ve diğerini fırça kullanmak için kullanıyor.

Evans, “Sistem, beni çok özgürleştiriyordu; bu, felçten bu yana çevremi ilk kez bağımsız olarak manipüle etmemi sağladı” dedi. “Diğer insanlarla ilgili olarak, Phil'i sistemi diğer 15 kişiyle nesnel olarak test ettiğinde çok olumlu sonuçlar alması beni çok heyecanlandırdı.”
Araştırmacılar, Evans'ın iki kolun hareketini bekledikleri gibi birleştirerek robot için yeni kullanımlar geliştirmesinden memnun kaldılar.
Grice, "Henry'ye bir hafta boyunca robota ücretsiz erişim izni verdiğimizde, kullanmadığımız yeni beklentiler olduğunu belirtti" dedi. "Bu önemlidir, çünkü bugün mevcut yardımcı teknolojilerin çoğu çok özel amaçlar için tasarlanmıştır. Henry'nin gösterdiği gibi, bu sistemin yardım sağlamada ve kullanıcılara güç sağlamada güçlü olduğu. Bunun için potansiyel olarak çok geniştir."

Arayüz uzun bir süre boyunca Evans'ın kendisine yatakta bakmasını sağlamıştır. Evans, "Arayüz sisteminin en yararlı yanı robotu tamamen bağımsız bir şekilde çalıştırabilmemdi, ancak son derece sezgisel bir grafiksel kullanıcı arayüzü kullanarak sadece küçük kafa hareketleriyle," dedi.
Web tabanlı arayüz, kullanıcılara robotun kafasında bulunan kameralardan dünyanın nasıl göründüğünü gösterir. Görünüm üzerine yerleştirilmiş tıklanabilir kontroller, kullanıcıların robotu bir evde veya başka bir ortamda hareket ettirmelerini ve robotun ellerini ve kollarını kontrol etmelerini sağlar. Örneğin kullanıcılar robotun kafasını hareket ettirdiğinde, ekran, kullanıcının tıkladığında robotun nereye bakacağını göstermek için fare imlecini bir çift göz küresi olarak görüntüler. Robotik elleri çevreleyen bir diske tıklamak kullanıcıların bir hareket seçmesini sağlar. Robotu bir oda etrafında sürerken, arayüzdeki imleci takip eden çizgiler, gideceği yönü gösterir.
Arabirimi basit, tek düğmeli bir farenin hareketleri etrafında inşa etmek, çeşitli engelli kişilerin bu arayüzü uzun egzersiz seansları olmadan kullanmalarını sağlar.
Grice, "Çok çeşitli fiziksel engelli bireylerin çalışabileceği bir arayüze sahip olmak, geniş bir yelpazeye, bir çeşit evrensel tasarıma erişim sağlayabileceğimiz anlamına geliyor." Dedi. “Yeteneği nedeniyle, bu çok karmaşık bir sistem, bu yüzden üstesinden gelmek zorunda olduğumuz zorluk, kendi bedenleri üzerinde kontrolü çok kısıtlı olan bireyler için erişilebilir kılmaktı.”

Araştırmanın sonuçları, araştırmacıların neler yaptıklarını ortaya koyarken, Kemp iyileştirmelerin yapılabileceğini kabul eder. Mevcut sistem yavaştır ve kullanıcılar tarafından yapılan hatalar önemli aksilikler yaratabilir. Yine de, "İnsanlar bugün bu teknolojiyi kullanabilir ve bundan gerçekten faydalanabilir" dedi.
Evans, PR2'nin maliyetinin ve boyutunun sistemin ticari olarak uygulanabilir olması için önemli ölçüde azaltılması gerektiğini belirtti. Kemp, bu çalışmaların yeni bir yardımcı teknoloji türüne işaret ettiğini söylüyor.

Kemp, "Bu çalışmaya dayanarak, robotik vücut vekillerinin kullanıcılara önemli yararlar sağlayabileceğini düşünüyorum." Dedi.
Gelecek Yapay Zeka İle Gelecek

Alıntı
.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi