• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

Javascript Nedir?

admin    0

  • avatar

  admin  26-03-2019, 22:48

  Kredi:
  #1
  Peki nedir bu javascript? Javascript Nedir?

  Web sayfaları, masaüstü programlarının yanında biraz daha farklı yapıya sahip olan yapılardır. Peki  bu fark nedir?

  Bir masaüstü uygulaması, bilgisayarımız üzerinde çalışmaya başladığı andan, bizim onu kapattığımız ana kadar çalışırlar ve bizim işlemlerimizi gerçekleştirmemizi sağlarlar. Web sayfaları ise onları çağırdığımız anda, kaynak kodları web server ve yorumlayıcılardan milisaniyeler içerisinde geçerek, bizim HTML adını vermiş olduğumuz bir dile render edilerek sayfayı isteyen tarayıcıya gönderirlirler. Bu kodların bizim tarayıcımıza geldiği an, web sayfasındaki bütün kodların çalışıp, işlemleri yapıp bize sonucu geri döndükleri ve tüm işlerin bittiği andır. Yani herşey milisaniyeler içinde gelişitikten sonra sayfalar bize sadece statik (durağan) bir görüntü sunarlar.

  İşte Javascript tam burada devreye girer. Bu karşımıza sunulan, HTML kodlarından oluşmuş görüntüyü dinamik hale getirmemize yarar bir nevi. Mesela web sayfasındaki bir nesneyi sürükleyip,  sayfa içindeki başka bir alana bırakabilmek veya sayfa içindeki bir resmin üzerine geldiğimizde, yeni bir sayfa açılmaksızın resmin büyüyp ekranı kaplaması bu dinamizme örnek olabilir. Tüm bu dinamizmi yaratan kavram javascript'tir.  Peki bu nasıl olur? Javascript Nedir?  Javascript, HTML kodlarının arasında yazılıp tarayıcıya gönderilir. Tarayıcılarımız, bu kodları alıp yorumlayarak ekrandaki HTML nesnelerinin yer değiştirmesi, özellik değiştirmesi gibi işlemleri yaparlar. Yani javascript kodları, sunucumuzda yorumlanmak yerine, bizim bilgisayarımız üzerinde çalışırlar. Tüm bu dinamizmi yaratan olay da budur.  Sayfalarımıza nasıl ekleriz? Javascript Nedir?  Javascript kodlarını, HTML sayfalarımıza eklemek için 2 yöntem mevcuttur.
  İlk olarak HTML kodlarının arasında, "<script type="text/javascript">// Kodlar.....  </script>" şeklindeki taglardan yararlanabiliriz. Küçük uygulamalarımız için yazması kolay bir yöntem olabilir. Fakat satırlarca uzayan animasyonlar v.b. uygulamalarımız için ideal olan, kodlarımızı ayrı bir dosyada yazarak, HTML içindeki, "<head></head>" etiketlerinin arasına, "<script type="text/javascript" src="benim_dosyam.js"></script>"  etiketlerini ekleyerek  kodlarımızı tanıtmamız mümkün.

  kaynak http://www.deltawebsistem.com/blog/javascript-nedir/
  Gelecek Yapay Zeka İle Gelecek
  (En son düzenleme: 26-03-2019, 22:53 admin.)
  Beğeni

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Foruma Git: