Yapay Zeka Forumu
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

BURAYA
Reklam Ver

Yapay zekanın cinsiyetçiliği: Kadın elinden çıkan algoritmalar kadınlara karşı ayrımc
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 184
Mesaj: 197
Cinsiyet: Bay
Kıdem: Apr 2018

İlk bilgisayar algoritmasını, 19'uncu yüzyılda yazan kişinin bir kadın olmasına rağmen, yapay zeka bile kadınlara karşı cinsiyet ayrımı yapabiliyor.
"İki yüzyıl geçmesine rağmen algoritmalar bizi geriye doğru itme özelliğine sahip" diyor University College Dublin'den araştırmacı Susan Levy. İrlanda merkezli üniversite, yapay zeka algoritmalarında cinsiyetçiliği engellemeye çalışan bir proje yürütüyor.


Levy'e göre algoritmalar, "toksik masküliniteyi körükleyip, toplumun yıllardır verdiği mücadeleyi baltalayabilecek boyutta" olabiliyor.
Yapay zeka, toplanan veriler sayesinde işlevsel hale gelebiliyor ancak bu veriler de önyargılı veya ayrımcı bir tarafı olduğu düşünüldüğünde, teknolojinin de cinsiyet ayrımı yapması kaçınılmaz.

Bilgisayarlar veya işletim sistemi ile çalışan aygıtlarda toplanan verilerin geçmişi ancak 10-20 yıla dayanıyor ki bu da kasıtsızca önyargılı sonuçlar doğurabiliyor. Cinsiyet eşitliğinden elde edilen kazanımların bu verilere yansıtılmaması durumunda da yapay zekada kullanılan dil ve anlatım biçimleri aslında geçerliliğini yitirmiş toplumsal cinsiyet kalıplarının sürdürülmesine aracı oluyor.

Örnek verecek olursak, yapay zekanın çoğu, nispeten yeni sayılan #Metoo hareketi ile veya Şilili feminist hareketi Las Tesis'in marşları ile henüz tanışmış değil. Dolayısıyla yapay zeka veri bazlı olduğundan ve bu verilerin belirli bir süreye dayanmasından dolayı, günümüze göre aslında geriden geliyor.
Programlamada ortaya çıkan cinsiyetçi dil, iş aramaktan havaalanlarındaki güvenlik kontrollerine kadar gündelik hayatı tümüyle etkileyebiliyor.
Gelecek Yapay Zeka İle Gelecek

Alıntı
.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi